Od pucybuta do fotografa

Zanim zacznę pisać o tym jak zostać fotografem, chciałbym poruszyć kwestię kto może, a raczej ma predyspozycje do tego, aby zostać fotografem. Oczywiście amatorsko fotografować może każdy, ale mam tutaj na myśli fotografię jako formę zarobku. Uważam, że nie każdy powinien brać się za profesjonalne wykonywanie zdjęć, o ile nie czuje do tego pasji.

Jeśli nie kocha się tego co robi, to z czasem praca staje się monotonna i wykonujemy ją byle jak. Dobrym fotografem jest osoba, która w każde wykonane zdjęcie wkłada maksimum swoich umiejętności. Wielu powie, że w tej dziedzinie liczy się przede wszystkim talent. Owszem, ma duże znaczenie, ale nie kluczowe. Moim zdaniem to właśnie pasja odgrywa najistotniejszą rolę. Jeśli coś nas fascynuje, poświęcamy temu dużo czasu, czytając, praktykując, dążąc do perfekcji. Jeśli nauka fotografii przebiega w takiej formie to naturalną koleją rzeczy jest, że z czasem osiągnie się taki poziom, który zagwarantuje pracę w tym zawodzie. Ale nie wszystko od razu, fotografem nie zostaje się w 5 minut, na to potrzeba czasu.

Od czego zacząć przygodę z aparatem?

Oczywiście od kupna samego aparatu. Dobrze, abyś już na początku wybrał lustrzankę zamiast  kompaktu. W zależności od tego, jaką fotografią chcesz się zajmować, dostosujesz do tego swój wybór. Na początku na pewno nie będziesz chciał szaleć za bardzo z wydatkami, więc rozsądnym wyborem może się okazać zakup obiektywu 50/1.8, który jest stosunkowo tani i przeznaczony jest głównie do zdjęć portretowych.  I od tego radzę Ci zacząć, wyrusz w plener, zabierz ze sobą bliską osobę i urządź małą sesję! Nie zaskoczę Cię stwierdzeniem, że im więcej będziesz fotografował, tym lepiej dla Ciebie. Powoli będziesz zbierał doświadczenie, nie zapomnij także o części teoretycznej fotografii. Z książek i poradników naprawdę można wiele się nauczyć, jak poprawnie robić zdjęcia, na co zwrócić uwagę. Dobrym pomysłem są również kursy fotograficzne, gdzie pod okiem profesjonalistów nauczysz się wielu przydatnych technik fotografowania.

Wydaje mi się, że moje fotografie są dobre

Dłuższy czas bawisz się w fotografię i chciałbyś zrobić krok dalej, ale nie czujesz się jeszcze na siłach, aby podjąć pracę w tej branży. Co wtedy? Praktyka czyni mistrza, a praktyka pod okiem dobrego fotografa doszlifuje Twoje umiejętności. Polecam Ci odezwać się do kilku fotografów i nawet za darmo, asystować im przy pracy. Uwierz mi, że naprawdę wiele z takiej współpracy wyniesiesz!

Nie da się jednoznacznie określić ile Ci zajmie osiągnięcie takiego poziomu, abyś mógł o sobie powiedzieć, że jesteś dobrym fotografem i możesz pracować w zawodzie. Ty po prostu to poczujesz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s