Amatorska fotografia rodzinna

Okazji do rodzinnych zdjęć jest bez liku i nie zawsze musimy przecież wynajmować do tego celu profesjonalnego fotografa. Tak naprawdę każdy powinien umieć wykonywać chociażby przyzwoicie wyglądające zdjęcia na własne potrzeby, jest to pomocne w wielu sytuacjach.

Najważniejsza sprawa, w szczególności przy grupowych zdjęciach, to ustawienie rodziny przed okiem obiektywu. Dlatego warto mieć podstawową wiedzę w zakresie kompozycji w fotografii, czyli najprościej pisząc właściwym rozmieszczeniu postaci, przedmiotów, obiektów i tak dalej w kadrze aparatu. Ustawiając osoby do zdjęcia powinieneś mieć na uwadze zasadę kontrastów – zdecydowanie powinno się unikać ustawianie osób ubranych w podobnych kolorach obok siebie, ponieważ najzwyczajniej w świecie mogą zlać się ze sobą na zdjęciu, a przecież każda osoba na zdjęciu powinna być wyodrębniona. Natomiast inaczej wygląda sprawa w przypadku sylwetki ludzi, tutaj raczej powinieneś ustawiać osoby o podobnej sylwetce obok siebie. Odpowiednio ustawiając osoby do zdjęcia możesz na przykład wyszczuplić sylwetkę – aby osiągnąć taki efekt, powinieneś ustawić fotografowaną osobę nieco bokiem do zdjęcia.

fot48

Przy okazji fotografowania rodziny w plenerze bardzo pomocną funkcją w aparacie jest korekcja ekspozycji. Jak wiadomo fotografowanie na zewnątrz może przysporzyć amatorskiego fotografowi nie lada problemów, w szczególności jeśli chodzi o światło. Dlatego korekcja ekspozycji pozwoli Ci odpowiednio regulować ekspozycję w zależności od panujących warunków.

Dużo na temat kompozycji można się też dowiedzieć port folio fotografów, przykładowo tutaj fotografia noworodkowa Wrocław. W szczególności przy okazji sesji z noworodkami można zauważyć jak jest zbudowana kompozycja, co jest na pierwszym planie a co na drugim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s